Cholula

Jedno z piękniejszych i ważniejszych meksykańskich miast. Leży w regionie Puebla na wysokości ponad dwóch tysięcy kilometrów nad poziomem morza. Liczy około dwustu tysięcy mieszkańców.

Miasto znane jest przede wszystkim z piramidy, a konkretnie największej na świecie Wielkiej Piramidy. Wokół tej budowli narosło wiele opowieści i mitów. Część z nich odwołuje się do chęci strącenia bogów z ich pozycji w niebiosach. Miejscowość ma bardzo długą historię liczoną jeszcze przez dwa stulecia przed nasza erą. Była jednym z ważniejszych azteckich miast. W szesnastym wieku miasto zostało częściowo zniszczone przez Hiszpanów. Wybili oni wtedy ludność i spalili część Choluli. W tym czasie miasto miało dwukrotnie mniej mieszkańców niż dzisiaj. Miasto było bardzo uduchowione. Obiektów religijnych było w nim bowiem blisko czterysta. Gdy miastem zarządzali Hiszpanii wybudowali kolejnych kilkadziesiąt kościołów.

Cholula słynie z piramidy wybudowanej bóstwu Quetzalcoatla. Budowana była blisko tysiąc dwieście lat. Jest dziś największą piramidą na świecie. Przez wieki miejsce to strasznie podupadło i przemieniło się we wzgórze. Na jego szczycie wybudowano świątynię. Kilka lat temu podjęto z powodzeniem próbę odkopania piramidy. Dzięki temu dziś możemy podziwiać odnowioną część budowli. Wymiary piramidy to pięćdziesiąt cztery metry wysokości, objętość ponad trzy miliony metrów. Powierzchnia, jaką zajmuje piramida Cholula to około osiemnaście hektarów. Jej budowniczym był Xelhua. Był on mitologicznym herosem.

Możliwość komentowania jest wyłączona.